01.07.2016 12:10

Péče porodní asistentkou snižuje riziko předčasného porodu - říká přezkoumání Cochrane Library

Péče porodní asistentkou snižuje riziko předčasného porodu - říká přezkoumání Cochrane Library

Převzato z:  www.jemnezrozeni.cz

Ženy, o které v průběhu těhotenství a porodu pečují porodní asistentky mají menší pravděpodobnost předčasného porodu.

 Přezkoumání více než 16 000 porodů ukázala, že porodní péče vedená porodní asistentkou snižuje riziko předčasného porodu téměř o třetinu.

 U žen o které pečuje výhradně porodní asistentka se také snižuje pravděpodobnosti lékařského zákroku a tyto ženy bývají s péčí spokojenější.

 "Co je naprosto ohromující o tomto přezkoumání je, že se poprvé ukazuje že péče vedená porodní asistentkou snižuje riziko předčasného porodu téměř o třetinu," uvedla mluvčí z Australian College of Midwives a profesorka z Australian College of Midwives a University of Western Sydney, Hannah Dahlen.

 "Předčasný porod, je jednou z hlavních příčin perinatální mortality a morbidity ve světě."

 Prof Dahlen řekla, že výzkumy v minulosti poukazují na to, že stres a nedostatek podpory, mohou být faktory a porodní asistentky to mohou zvrátit a mít naopak uklidňující vliv.

 "Porodní asistentka, která se zaměřuje na normalizaci narození, se stane přítelem, který s ženou projde systémem. Tento systém může být složitý a děsivý."

 Cochrane Library studie také zjistila, že se snižuje pravděpodobnost potřeby epidurálu a nástřihu o 13 až 16 procent. Také je o 12 procent nižší pravděpodobnost klešťového porodu.

 Ženy, které byly v péči porodní asistentky měly menší pravděpodobnost, že porodí před 37 týdnem nebo ztratí své dítě před 24 týdnem.

 Už neplatila vyšší pravděpodobnost císařského řezu, ale jejich porody v průměru trvaly až o 30 minut déle.

 "Šance na spontánní vaginální porod se také zvýšila u žen, které byly v péči porodní asistentky a znaly ji už nějakou dobu" říká zpráva.

 Výzkumnice Jane Sandall z Kings College v Londýně řekla, že těhotným ženám s nízkým rizikem by péče porodní asistentky měla být nabídnuta.

 Zpráva analyzovala porody v Austrálii, Velké Británii, Kanadě, Irsku a na Novém Zélandu.

 Přeložila: Michaela Kalusová

https://www.heraldsun.com.au/news/victoria/midwife-care-cuts-risk-of-babies-being-born-prematurely-cochrane-library-review-shows/story-fni0fit3-1226701534914

 

—————

Zpět


Kontakt

Aktivní mateřství

+420774300773