01.07.2016 12:14

Návod: Jak se sama u porodu vaginálně vyšetřit

Návod: Jak se sama u porodu vaginálně vyšetřit

Převzato z:  www.jemnezrozeni.cz

"Myslím, že je to dobrá a posilující věc pro ženu si zkontrolovat vlastní děložní čípek při dilataci.  Není to žádná velká věda a jen stěží budete potřebovat lékařský diplom nebo roky tréninku abyste zjistila, jak to udělat. Vaše vagína je hodně jako váš nos – ostatní lidi vám mohou ublížit, pokud do něj strčí prsty nebo nějaké nástroje, ale vy máte daleko více citu a sama si neublížíte. Umyjte si dobře ruce a ujistěte se, že vaše nehty jsou ostříhané a zaoblené.  

"Nejlepší způsob, jak to udělat v konečném stádiu těhotenství je sedět na WC s jednou nohou na podlaze a s jednou nahoře na sedátku záchodu (nebo jestli je tato “jóga” příliš náročná, dejte jednu nohu navanu nebo židli a ohněte koleno).

Dejte si do vagíny dva prsty a nasměrujte je směrem k zadku. Čípek těhotné ženy je jak vyšpulené rty do polibku. U netěhotné ženy je to jak špička nosu. Pokud se čípek začne rozšiřovat, tak jeden prst snadno sklouzne do středu děložního čípku (stejně prst sklouzne do pusy, když dáte rty do polibku). Jak dilatace postupuje uvnitř té díry je to jako napjatá gumička a když je rozšíření 5cm (šířka na 5 prstů), tak je to perfektní kaučukový kruh jako jeden z těch kroužků na sklenice, které můžete použít při zavařování a asi tak tlustý."

“To co je v centru tohoto otevření jsou membrány (vak blan), které pokrývají hlavu dítěte a je to cítit jako latexový balónek naplněný vodou. Pokud na něj trochu přitlačíte, tak ucítíte tvrdou hlavu dítěte, jako tvrdý balón (takový jako v baseballu). Pokud voda vytekla,tak ucítíte přímo hlavičku dítěte.

"Je čas, aby ženy vzaly zpět vlastnictví svých těl“

-Gloria Lemay , Vancouver ,BC

 

Aktualizace:

 Jedna rodící žena, která si zkontrolovala svůj vlastní čípek to popsala takto: „Cítila jsem, jak se vak s plodovou vodou boulí dolů a později hlavu dítěte, když voda praskla –takže v pohodě“.

 „Jak to udělat? Prostě jsem jen šáhla dovnitř tak daleko, jak to jen šlo směrem dozadu a cítila co tam je. Je to trochu divné/náročné dosáhnout, ale pokud jste obeznámeni s tím, jaký je váš děložní čípek normálně, něco jako špička nosu, tak se zkrátí a je pružný. Cítila jsem ho na nějakých možná 2cm, pak kolem 6 kdy jsem mohla cítit vak s plodovou vodou a pak když byl čas na příchod dítěte. Když kontrakce byly mimořádně intenzivní, tak jsem trochu zatlačila a to stačilo, aby se voda protrhla. Miminko se krátce po tom narodilo.“

(sdílené s povolením) 2014

 Přeložila: Michaela Kalusová

 Zdroj:https://wisewomanwayofbirth.com/checking-your-own-cervix/

 

 

 

 

 

Problémy s kojením spojeny s injekcí na urychlení porodu placenty

Převzato z:  www.jemnezrozeni.cz

Studie ukazuje, že matky, které dostaly po porodu injekci jsou náchylnější k problémům s kojením

Lék ergometrin (pozn. námelový alkaloid užívaný v porodnictví k zástavě krvácení uterotonikum) je nabízen matkám k urychlení porodu placenty.

 Studie Swansea University, která zahrnula 288 žen zjistila, že ženy, kterým byl tento lék po porodu podán, měly větší pravděpodobnost potíží s kojením a pocitu bolesti s tím spojeným.

Matky také měly menší pravděpodobnost, že budou v kojení pokračovat déle než 2 týdny.

 Zpráva dospěla k závěru, že injekce tohoto léku může narušit přirozené hormony, které podporují proces kojení.

 Studie Swansea zaznamenala zkušenosti matek s dítětem ve věku 0-6 měsíců.

 Ukázalo se, že nebyl žádný rozdíl v počtu žen,které kojit začaly. Přesto ženy, které injekci dostaly, měly menší pravděpodobnost, že budou nadále kojit i po dvou týdnech.

 Míra kojení snížena

Jeden z autorů studie, Dr. Amy Brown řekla: "Výsledky jsou velmi zajímavé, protože se přidávají k rostoucímu počtu důkazů, že léky podávané ženám v průběhu porodu mohou způsobovat kojení obtížnější a vysvětlují proč. Počet komplikovaných porodů ve Velké Británii stoupá a míra kojení se snižuje.

"Dříve jsme věděli, že ženy, které tuto injekci dostanou, mají menší pravděpodobnost kojit, ale nebyli jsme si jisti,proč tomu tak je.“

 "Tyto data nám říkají proč: ženy mají větší pravděpodobnost bolesti a problémy s kojením, což vede k jejich přesunu ke kojeneckému mléku“.

 Tyto nálezy byly publikovány ve vědeckém časopise Breastfeeding Medicine.

 Spoluautor Dr. Sue Jordan vysvětlila, že injekce může interferovat s přirozenou reakcí na hormony známé jako oxytocin a prolaktin, které regulují produkci mléka.

 Vyzvala k dalšímu výzkumu a prozkoumání možností pro novopečené matky abychom „pochopili rovnováhu mezi ochraňováním žen před nadměrnou ztrátou krve a poskytnutím té nejsilnější šance na úspěšné kojení jejich dětí“. 

 Přeložila: Michaela Kalusová

 Zdroj: https://www.bbc.co.uk/news/uk-wales-south-west-wales-30020003

 

—————

Zpět


Kontakt

Aktivní mateřství

+420774300773